Dalīsimies ar iemīļotām latviešu ēdienu receptēm!

Dalīsimies ar iemīļotām latviešu ēdienu receptēm!

Dalīsimies ar iemīļotām latviešu ēdienu receptēm!

 Latviešu Centrs Toronto aicina palīdzēt pārējiem pavāriem pamēģināt pagatavot  pasku, pīrāgus, plātsmaizes vai pildītās pankūkas

Kopš bērnības gadiem, mums mācīja, ka dalīties ar citiem ir svarīgi. Tā ir viena no svarīgākajām iezīmēm, ko mēs nesam līdzi visa mūža gaŗumā. Jau agri iemācījāmies, cik jauka sajūta radās, kad, iedodot citam bērnam paspēlēties ar kādu savu mantu, rotaļbiedrs izdarīja tāpat. Spēja dalīties var palīdzēt iegūt draugus un atvērt jaunas durvis uz iespēju pilno pasauli. Kaut jauki bija arī saņemt rotaļlietu, ko rotaļbiedrs bija ar mieru dalīties, vēlāk dzīvē atrodam, ka ir arī ļoti jauki tikai apzinoties, ka manta vai zināšanas, ar ko dalās, palīdz citam vai dod otram prieku. Tamdēļ veicināsim jauku sajūtu viens otram: dalīsimies ar mūsu iemīļotām ģimenes latviešu receptēm.

Pirms Jāņiem lūdzām dalīties ar Jāņu siera receptēm. Pirms Ziemassvētkiem lūdzām dalīties ar piparkūku receptēm. Lieldienas nav jau tik tālu prom un tamdēļ varbūt tev pašam vai tavai ģimenei ir kāda iemīļota recepte, ko varat ar citiem dalīties? Lieldienu svētku galds nav iedomājams bez dažādiem gardumiem, it sevišķi, saldā biezpiena saldēdiena paskas, ko latvieši ir iemantojuši no krievu pareizticīgiem. Vēsturiski paska ir pareizticīgo Lieldienu svinību galda sastāvdaļa. Tomēr gadu gaitā ar tradicijas maiņām, paska kļuvusi par ēdienu, kas jāgatavo, neatkarīgi no reliģiskās piederības.

Vai varbūt jūsu ģimenē Lieldienas svinat pavasaŗa saulgriežos ar senām latviešu tradicijām un ēdieniem? Tad varbūt jūsu ģimenē ir kāda iemīļota sklandaraušu recepte? Ja jā, vai nevēlaties just prieku zinot, ka kāds cits arī varētu baudīt jūsu ģimenes gardumus? Šogad Lieldienās pēc tam, kad mutes ir nomazgātas, rīta rasā esam vārtījušies, kārtīgi esam izšūpojušies, olu kaŗš savās mājās ir beidzies vai pēc virtuālā Lieldienu rīta dievkalpojuma noteikti gribēsies kārtīgi iestiprināties. Vai nebūtu jauki, ja būtu jauna recepte, ko pacienāt tuvākos vai tikai izbaudīt pašam? Tamdēļ palīdzēsim pārējiem pavāriem arī pamēģināt jūsu pasku recepti pagatavot! Ar sajūsmu sūtīsim sabiedrībai savus saulgriežu sklandraušu sastāvdaļu sarakstus (un, protams, instrukcijas arī)!

Vēl arvien zinām, ka nav tikai tā, ka katrs no mums mūsu sabiedrībā esam savādāki ar savādākiem raksturiem, ar citādām interesēm un vajadzībām, bet mums ir arī savādākas garšas. Tāpat kā ar Jāņu sieru un piparkūkām, sabiedrībā ir daždažādi uzskati par visgaršīgāko pasku un kā to vislabāk gatavot. Ir tādi, kuŗiem garšo, ka paska ir sausāka, un tādi, kuŗiem labāk patīk, ka paska nav drupačaina, bet ir krēmīga un pavisam kūst mutē. Ir tādi, kuŗiem labāk garšo paska ar maigām piegaršām, un ir tādi, kuŗiem labāk iet pie sirds paska, kur ir labi daudz vanilīna, žāvētie augļi un rieksti piemaisīti un apelsīnu miza pierīvēta. Ir daži, kuŗiem ir ļoti stingri uzskati par to, kā pasku jādekorē  ar rozīnēm vai citiem žāvētiem augļiem vai bez, ar riekstiem vai bez, ar noteiktiem rakstiem vai simboliem, vai bez. Ir arī tādi, kuŗiem ģimenēs ir ļoti speciāls pods vai forma, ko viņu senči lietojuši paskas gatavošanā, un ir tādi, kuŗiem ir tikai svarīgi, ka paska ir gatava, garšīga un galdā pieejama (un, protams, ka karote ir rokā, lai var tūlīt to baudīt).

Noteikti zinām, ka ir daudzi latviešu sabiedrībā, kuŗiem ļoti garšo paska, un pat tādi kuŗiem tik labi garšo, ka viņi to ēstu visu cauru gadu, ja nebūtu jādomā par slaidās līnijas uzturēšanu vai ka nebūs vietas puncītī pīrāgiem! Bet, ticiet vai nē, zinām arī, ka ir tādi, kuŗiem nemaz negaršo paska vai kuŗi neuzskata to kā svarīgu Lieldienu mielasta sastāvdaļu, bet varbūt tikai to ēd pieklājības vai tradicijas pēc. Jā, zinām arī, ka dažiem par šiem pasku pretiniekiem nāk padomā “personas, kuŗām paska ir pārmērīgi pretīga?? Peh! Pavisam nepieņemami!” Bet pasku pretiniekiem nav jāslēpjas! Kanadas Latviešu Centrā Toronto pieņem jūs visus  vai priecājaties par pasku, pipariem, puķkāpostiem, pastēti un pupu zupu, vai nē.

Sekojošā pasku recepte atrodas Tonijas Krūkas, Livijas Grīnbergas un Astrīdas Robez recepšu grāmatā “Latvian Cooking” (kopā ar visādām citām gardām receptēm).  “Latvian Cooking” recepšu grāmata ir Daugavas Vanagu Kanadā izdota un to var iegādāties Kanadas Latviešu Centra Toronto veikaliņā  Letts Shop, kur arī var iegādāties visādus citus labumus. Apskatieties paši www. lettsshop.org!

Dalāmies šodien ar vienu garšīgu paskas recepti, bet zinām, ka ir arī daudzas citas ļoti gardas pasku receptes  katra iemīļota, bet savādāka kā otra – tā kā esam mēs visi. Kanadas Latviešu Centrs Toronto ne tikai gaida jūsu atbalstu un palīdzību, bet arī lūdz ik katru no jums dalīties ar JŪSU pasku receptēm, kā arī citām jūsu latviešu receptēm. Varbūt arī vēlaties dalīties drusciņ ar receptes vēsturi, vai ja ir kāds anekdots par to recepti, vai kad to gardumu baudījāt. Centrs gaidīs jūsu atsauksmes. Iesūtītās pasku receptes, kā arī citas jūsu ģimenes latviešu ēdienu receptes publicēsim www. latviancentre.org. Lūdzams iesūtīt office@latviancentre.org.

Turieties visi sveiki un veseli, lai varam atkal nākotnē tikties Kanadas Latviešu Centrā Toronto un pavisam pārmērīgi priecāties!

Larisa Kaļiņa

Kanadas Latviešu Centra Toronto valdes locekle

 

 

Vārīta paska

 

Šī paska tradicionāli ir veidota speciālā iegarenā koka formā, tomēr var izmantot arī plastmasas puķupodu.

 

Sastāvdaļas:

125 ml 35 % saldā krējuma

1 tsp vanilīna ekstrakta

3 olu dzeltenumi

90 g cukura

125 g nesālīta mīksta sviesta

750 g presētā biezpiena vai ricotta siera

100 g smalki sagrieztu žāvētu augļu

¼ – ½ glāzes sasmalcinātas mandeles

 

Pagatavošana:

Ar koka karoti izpiež biezpienu caur smalku sietu. Mazā katliņā uzvāra saldo krējumu, noceļ no uguns un pievieno vanilīnu. Saputo olu dzeltenumus ar cukuru, iemaisa krējumu. Karsē (nevāroties), līdz maisījums sabiezē. Atdzesē, tad iemaisa biezpienu un citas sastāvdaļas. Kārtīgi samaisa.

Izvēlētā traukā ieklāj divkārtīgi vai trīskārtīgi salocītu marli (tas nodrošinās labu virsmas izskatu, uzsūks mitrumu un palīdzēs izcelt saldo ēdienu no trauka). Kārtīgi sapresē maisījumu traukā, uzliek virsū šķīvi (mazliet mazāku par trauka atvērumu) un uzliek smagumu. Trauku novieto kādā lielākā traukā, kur notecēt šķidrumam.

Tur ledusskapī vismaz 10 stundas vai pat 23 dienas. Izveļ laukā uz šķīvja un izrotā. Dekorēšanai var izmantot mandeles, nelielas konfektes, žāvētos augļus, rozīnes un putukrējumu.

X