Ir laiks piparūkas cept, dāvināt un, protams, arī ēst

Ir laiks piparūkas cept, dāvināt un, protams, arī ēst

Ir laiks piparūkas cept, dāvināt un, protams, arī ēst

 

Dalieties ar savu piparkūku mīklas recepti Latviešu Centra Toronto mājaslapā!

 

Gaisā piparkūku smarža,

Bet uz mēles svētku garša.

Domas nesas tik uz labu,

Kaut tā būtu visu gadu.

Latviešiem ir vairāki ticējumi par ēdieniem, kas ir noteikti jāliek Ziemassvētku galdā, lai nodrošinātu visādus labumums: zirņi un pupas, lai nebūtu jāraud; pīrāgi, lai tevi sagaida jauni pārsteigumi; bietes un burkāni, lai būtu laba veselība; cepumi, lai būtu saulains gads; kāposti, lai pietiktu spēka; vistas vai cita putna cepetis, lai pievilinātu panākumus; un piparkūkas, lai netrūkst mīlestības.

Zinu, ka ir jau vēl laiciņš  pirms Ziemassvētki būs klāt, bet lai nodrošinātu, ka netrūks mīlestības, daudzām mājām jau mīkla sen iemīcīta, tagad tiek gatavota vai drīzi vien būs.  Personīgi arī zinu, ka ir mājas, kuŗas gardā piparkūku smarža ir jau piepildījusi un, protams, tad puncīši tur arī ir priecīgi. (Gaujas 14. gaidu vienība Toronto, piemēram, pēdējās nodarbībās cepa piparkūkas. Tamdēļ zinu, ka vismaz tanīs mājās jau puncīši ir priecīgi!).  Nedomāju, ka kāds gribētu, lai trūktu mīlestības, tamdēļ ko gaidiet? Cepsim! Lai būtu vairāk mīlestība mums visiem!

Tāpat kā ar Jāņu siera receptēm vai pīrāgu receptēm  varbūt tev pašam vai tavai ģimenei jau ir kāda iemīļota piparkūku mīklas recepte. Varbūt tā ir tava vecvecvecmammiņas recepte, kuŗai katra paaudze tavā ģimenē ir sekojusi un visi tiem tuvākie ir baudījuši ar vislielāko prieku? Varbūt esat pieraduši sekot receptei, kuŗa ir atrodama “Latvian Cooking” grāmatā? Varbūt meklējat kādu jaunu recepti, ko izmēģināt? Vai varbūt tev un tavējiem garšo piparkūkas TIK daudz, ka piparkūkas jūsu mājā nav tikai svētkos ēstas, bet tā ir galvenā sastāvdaļa katrā ēdienu reizē? Tamdēļ, lai nebūtu garlaicīgi ēdot tikai piparkūkas no vienas receptes, varbūt jūs gribat izmēģināt visas piparkūku mīklu receptes, kuŗas mūsu latviešu sabiedrībā ir zināmas?

Ja atbilde ir jā uz kādu no augšminētajiem jautājumiem, tad, lūdzu, ņem par labu šo piparkūku mīklas recepti. Šī ir recepte, ko mana Mamiņa ir lietojusi, lai uztaisītu, manuprāt, visgaršīgākās pieparkūkas, ko esmu kādreiz pagaršojusi (bet varbūt esmu neobjektīva?). Biju pārsteigta uzzināt, ka recepte ir faktiski slavenās Edītes Āpšes recepte un ne kāda sena Kalvju vai Enzeliņu dzimtas recepte! Tā kā piparkūkas ir TIK garšīgas, lietojot šo recepti, tad varu saprast, kāpēc mana Mamīte to sāka lietot. (Starp citu, tiem kuŗiem nebija tas gods iepazīties ar Edīti Āpše, viņa bija Centra Dāmu komitejas priekšniece ilgus gadus un es domāju, un noteikti daudzi piekristu, viena no visdarbīgākiem Rūķīšiem Latviešu Centra vēsturē!)

Larisas Kaļiņas un viņas meitas Vizmas gaidu nodarbībās gatavotās piparkūkas.

 

Gaidu nodarbības dalībnieces ar saviem gardumiem. Vad. Ingrīda Keon, vad. Aina Budrēvica, vad. Larisa Kaļiņa un lielgaida Vizma, gaida Liene ar mammu Marisu Zubāni un māsas guntiņa Laila un gaida Amalija Kūlnieces.

 

 

EDĪTES ĀPŠES PIPARKŪKU MĪKLAS RECEPTE

 

Lielākā katlā iebeŗ apmēram 1/2 krūzītes cukura, to grauzdē kamēr ceļas dūmi un cukura sķidrums vārās (sākumā gaišām putām, kuŗas ceļas uz augšu (pastāvīgi jāmaisa)).

Izslēdz plīti, bet ļauj vēl brīdi vārīties līdz putas ir tumši brūnas, gandrīz melnas.

Noņem no karstas plīts un tad uzmanīgi lej klāt vārošu ūdeni  apmēram 1/4 krūzīti vai mazliet vairāk, skatoties cik ātri tas cukuru izgaro.

Tagad ir dabūts tumši brūns pašķidrs sīrups.

Tanī liek iekšā 1/2 mārc. tauku (lard), ieslēdz lēnu siltumu un tūlīt pievieno nākošos produktus un garšas:

 • ¼ mārc. corn syrup
 • 1.5 krūzītes cukura
 • kanēlis  1 tējkarote
 • muskats (nutmeg)  1/2 nepilnu tējkaroti
 • nagliņas (cloves) – 1/2 labi pilnu tējkaroti
 • mace – 3/4 tējkaroti
 • kardemonu – 1/2 tējkaroti
 • ja vēlas, mazliet arī allspice un/vai ingvēru (ginger).

Karsē kamēr tauki izkusuši un masa sakarsusi (NEVĀRĪTIES) stingri karsta, nogriež uguni un iekuļ 2 krūzītes miltus.

Tad ceļ nost no plīts, masu kuļot pievieno vēl vienu ½ mārciņu sviesta un, bieži samaisot, ļauj atdzist vēsai (ne ledus aukstai).

Tad

 • masai piesit 12 olas,
 • pierīvē 1/2 citrona mizu un 1/2 apelsīna mizu,
 • izkausē 1 labas tējkarotes briežraga sāli (cream of tartar) 1 ēdamkarotē auksta ūdens un lej masai klāt.
 • Vēl pielej vaniļas ekstraktu. Ar karoti vēl labi izmaisa un sāk jaukt klāt arī miltus, kuŗos iejaukta 12 tējkarote cepamā pulvera. Kad ar karoti paliek par grūtu, mīca ar roku, beŗot klāt vēl miltus, kamer mīkla ir pietiekami cieta  5 krūzītes – 2.5 mārciņas, labi rullējama, bet ne pārāk cieta.

Vispirms uzmanīgi jāizlasa, tad jāsagatavo visus produktus, lai, sākot darbību, nebūtu jāskrien kaut ko vēl meklēt pieliekamā. Cept: 400°F krāsnī, 710 minūtes.

 

Katram sava recepte

 

Zinām, ka šī recepte ir tikai viena garšīga piparkūku mīklas recepte un ka ir daudzas citas ļoti gardas receptes, katra iemīļota, bet savādāka nekā otra – tāpat kā esam mēs visi.  Zinām arī, ka nav tikai tā, ka katrs no mums mūsu sabiedrībā esam savādāki, ar savādākiem raksturiem, ar citādām interesēm un vajadzībām, bet katram no mums ir arī savādāka garšas izjūta. Dažiem patīk piparkūkas ar mazāk cukuru, dažiem ar vairāk cukuru  un pat vēl vairāk kad izdaiļo ar krāsainiem cukurgraudiņiem vai cukuru glazūru.  Dažiem patīk nosmērēt izspiestos cepumus ar sakultu olu, lai izceptās piparkūkas skaisti spīdētu, bet dažiem nē. Dažiem pie sirds labāk iet piparkūkas ar stiprākām garšām  kur var vairāk sagaršot nagliņas, kardemonu vai ingvēru, un dažiem maigākas patīk labāk.  Un vispārīgi kā cept  vai ir labāk, ka piparkūkas ir krietni biezas un mīkstākas? Vai labākas taisītas tik plānas, ka cepumi ir pavisam kraukšķīgi un izkūst mutē ar pirmo kodienu?

Piparkūku cepšanas nodarbībās ar gaidām arī pārrunājām, kas ir līdzīgs mūsu receptēs, kā arī kas atšķiŗas. Protams, visām bija milti, tauki, cukurs un garšvielas, bet bija interesanti uzzināt, ka bija atšķirības ar kādiem taukiem, kādu cukuru un kuŗas garšvielas. Ne visām bija kukurūzas sīrups un dažām bija melase un brūnais cukurs. Ne visām bija “lard” tauki, bet vismaz visām bija sviests.  Protams, arī bija atšķirības ar garšvielu daudzumiem, bet uzzināju, ka likt klāt apelsīnu un citronu mizu, kas ir manas Mamiņas receptē, ir faktiski īpatnēja sastāvdaļa UN, uzzināju, ka manas Mamiņas receptē trūkst viena pavisam sagaidīta sastāvdaļa  pipari! To faktu, ka pipari nav sastāvdaļā, nebiju nekad ievērojusi un nemazam netrūkst garšas pēc, manuprāt, bet manai meitai par to pacēlās jautājums: vai varam vispārīgi turpināt saukt mūsu piparkūkas par PIPARkūkām??? Nolēmām, vismaz, ka vienalga kā visas receptes atšķiŗas viena no otras, viņas ir līdzīgas ar to, ka visas ir garšīgas!

Tagad kā izmainīsimies ar vēl citām piparkūku mīklu receptēm, lai varam vēl citas receptes izmēģināt? Lūdzam tās un arī citas jūsu latviešu ēdienu receptes iesūtīt pa epastu office@latviancentre.org.  Kanadas Latviešu Centrs Toronto gaidīs jūsu atsauksmes.  Gatavojamies iesūtītās piparkūku receptes, kā arī citas jūsu ģimenes latviešu ēdienu receptes, publicēt mājaslapā www.latviancentre.org.

Kamēr nevarēsim ciemoties pa īstam viens otra mājās, tad varbūt tas, ka pamēģināsim gatavot viens otra ģimenes receptes (kuŗas esam varbūt baudījuši, ciemojoties ar jums) drusciņ palīdzēs mums veicināt silto sajūtu, ko gūstam, kad ciemojamies viens otra mājās.

Bet kas, ja neesat piparkūku cepēji? Kas. ja neiznāks jums šogad pašiem gatavot mīklu un pašiem uzcept piparkūkas? Kas, ja neesat tik laimīgi saņemt vecmammiņas vai citu dāvinātās gardās piparkūkas? Mīļie tautieši, arī jūs varat nodrošināt, ka jūsu mājās netrūks mīlestības! Varat iegādāties Latviešu Centra veikaliņā  Letts shop (www. lettsshop.org) Latvijā ceptās piparkūkas (plānās UN parastās), kā arī citus gardumus. Zinu, ka tur var arī iegādāties augšminēto “Latvian Cooking” grāmatu, kā arī pīrāgus, rupjmaizi un saldskābmaizi, ja arī tos gardumiņus paši nevēlaties vai nevarat šogad gatavot. Un jā… par pīrāgu un maizes cepšanu runāsim jau citā reizē…

Nu, tad visi pie darba  cept (vai pirkt), dāvināt un, protams, ēst piparkūkas, lai mums visiem būtu daudz mīlestība! Turieties arī sveiki un veseli, lai varam atkal nākotnē tikties Kanadas Latviešu Centrā Toronto.●

Larisa Kaļiņa

Kanadas Latviešu Centra Toronto valdes locekle

X