Ēst un gatavot latviešu ēdienus ir svarīgi – ne tikai veselībai, bet pēc seniem ticējumiem – ir svarīgi arī lai nodrošināt, ka mums netrūkst laimes, mīlestības un lai nebūtu asaras. Arī, ja zinam, ka tas latviešu ēdiens ko baudam ir tas pats ko mūsu senči vai draugu senči būt baudījuši, tad ne tikai puncītis priecāsies! Izvelkiet recepti no Mūsu latviešu recepšu groziņa un nodrošiniet sev labu nākotni.

 

Latviešiem, kā noteikti daudzām citām tautām, ir visādi ticējumi par KO mums jādara un KAD un KĀ to darīt (vai nedarīt).  Kā piemēram, ir labi pazīstams ticējums, ka Jāņu naktī jālec pāri ugunskuram lai odi nekostu, bet vai zinājāt, ka Jāņu naktī ir arī plikam jāskrien apkārt labības laukam, lai labība labāk augtu?  Ticējumi ir arī daudz un dažādi tieši par ēdienu vai ēdienu gatavošanu vai ēšanu – kā piemēram – mīcot maizei mīklu ir stipri jālamājas, tad mīkla labāk rūgst, vai ja ēd daudz sautētus jeb štovētus kāpostus tad netrūks spēka! (Vai nevar jau saredzēt latviešu verziju no slaveno jūrnieka “Papaijs”, kurš nevis iegūst lielu stiprumu pēc iztukšo kannu ar špinātiem, bet pēc viņš notirzā pilnu porciju no vecmamiņas garšīgiem skābiem kāpostiem??)  Ir ticējums, ka Ziemassvētkos ir deviņas reizes jāēd lai nākamā gadā būtu laime, bet ir otrs ticējums, ka netikai jāēd deviņas reizes, bet, ka galdā jābūt vismaz deviņi dažādi ēdieni.  Tas noteikti izklausās kā liela ēšana, bet ticējums par deviņiem dažādiem ēdieniem ir lai nodrošināt, ka nākamais gads būtu pārticis un auglīgs, kas izklaukās kā ļoti labs iemeslis tik daudz cept un ēst, vai nē?  Ir arī ticējumi par KĀDIEM ēdieniem tiem jābūt: piemēram vistas cepeti lai pievilinātu panākumus, zivi – lai būtu nauda, piparkūkas – lai netrūktu mīlestības, zirņus – lai nebūtu asaru.  Dzirdam arī, ka Jāņu sieru ir jāsien lai govis gada laikā nepiemeklē kāda slimība un pīrāgus jāēd lai tiktu sagaidīti jauni pārsteigumi un pelēkos zirņus ir jāēd lai būt daudz naudas. Redziet cik svarīgi ir gatavot UN ēst latviešu ēdienus???  Citādīgi būsiet nabagi, nelaimīgi un vientuļi – ar slimām govīm.

 

Tautieši! Nebūsim nabagi, nelaimīgi un vientuļi – ar slimām govīm. Cepsim latviešu ēdienus! Ja pašam nav kāda iemīļota recepte, vai meklējat kādu jaunu recepti, ko izmēģināt tad apskataties Mūsu latviešu recepšu groziņā atrast kādu latviešu recepti.

 

Dalamies šeit ar dažām Jūsu ģimenes receptēm, bet zinam, ka ir arī daudzas citas ļoti gardas receptes – katra iemīļota, bet savādāka kā otra – tā kā esam mēs visi.  Ceram, ka Jūs vēl dalīsities ar Jūsu iemīļotām ģimenes receptēm un ar to Recepšu groziņš tuprināsies piepildīties un būs visiem vairākas izvēles ko pamēģināt un baudīt.  Nekautrējaties arī dalīties drusciņ ar receptes vēsturi, vai ja ir kāds anekdots par to recepti vai kad to gardumu baudījāt.  Neaizmirstiet arī apskatīties kādus gārdumus un labumus var iegādāties mūsu Letts Shop veikaliņā ieskaitot “Latvian cooking” recepšu grāmatu kur varēsiet citas latviešu receptes atrast un izmēģināt. Lūdzams iesūtīt receptes, anekdotus un atsauksmes office@latviancentre.org

JĀŅU SIERS | Zinta Enzeliņa

PASKA| Latvian Cooking

PĪRĀGI| Zinta Enzeliņa

ZIVS TOMĀTU MĒRCĒ | Austra Bārs

JĀŅU SIERS | Meta Bāze

PIPARKŪKAS| Edīte Āpše

KLIŅĢERIS| Zinta Enzeliņa

X